Projekti

Timbilding vikendi

V našem letnem delovnem načrtu namenimo nekaj vikendov za negovanje in krepitev skupinskega duha ter seveda odnosov med vsemi člani stanovanjske skupine. Tako ponavadi preživimo jeseni skupaj en vikend nekje v naravi (npr. jadranje, Koroška, Moravske toplice), pozimi smučamo (npr. Mariborsko Pohorje, Vogel) in spomladi tečemo na Maratonu Radenci. To so eni najlepše preživetih dni skupaj!
Naš EVS prostovoljec iz Finske Anton

Evropska solidarnostna enota - ESE (European Solidarity Corps – ESC)

Naša stanovanjska skupina je odprta za vse prostovoljce ne glede na spol, raso, nacionalnost, materni jezik ali religijo, želimo pa, da je prostovoljec empatičen, komunikativen, vztrajen, odgovoren, zanesljiv, ustvarjalen in ima ideje. Zaželeno je tudi, da prostovoljec (iz tujine) govori vsaj osnove angleškega jezika, da je opremljen z osnovnimi pedagoškimi veščinami, kaže zanimanje za športne dejavnosti in ima osnovne računalniške spretnosti. Tovrstna življenjska izkušnja prostovoljnega dela je priložnost za vse ljudi (med 18. in 30. letom starosti), pri čemer je pomembna notranja motivacija po novem učenju in znanju. Več o projektu pa na spletni strani https://europa.eu/youth/solidarity/young-people/volunteering_sl 

V okviru projekta ESE pa nismo samo akreditirana gostiteljska organizacija, ampak tudi pošiljamo slovenske prostovoljce v tujino. Pred leti smo že poslali prostovoljca v Francijo.

EVS 2014     EVS 2016

Mednarodne mladinske izmenjave

V naši skupini poleg formalnega izobraževanja uporabljamo in spodbujamo tudi neformalno izobraževanje, ki poteka prek različnih projektov, kot so delavnice, timbilding vikendi, razni tabori, izleti, mednarodne izmenjave in ESE projekti. Odprti smo za nova mednarodna sodelovanja in izmenjavo znanj in spretnosti na področju mladinskega dela.

Stanovanjska skupina Črnuška gmajna je v preteklosti realizirala že več mednarodnih izmenjav v Sloveniji in bili smo aktivni udeleženci v več mladinskih izmenjavah v tujini (Portugalska, Španija, Belgija, Švedska, Finska, Madžarska, Martinik). Zavedamo se pomena mednarodnih aktivnosti za osebni in profesionalni razvoj mladih z manj priložnosti, saj z aktivno udeležbo na mladinskih izmenjavah mladostniki/ce preko neformalnega učenja in pozitivnih izkušenj pridobivajo na pozitivni samopodobi, samozavesti, zaupanju vase in svoje sposobnosti, odprtosti, sprejemanju sebe in drugih ter toleranci do drugačnih.

Organizacija in izpeljava mladinske izmenjave tako predstavlja dodano vrednost vsakodnevnega pedagoškega programa v stanovanjski skupini Črnuška gmajna.

Glavna rdeča nit večino izmenjav je izobraževanje preko različnih športnih aktivnosti, izletov in delavnic s poudarkom na učenju zdravega načina življenja in spoštovanja do čistega okolja, v katerem živimo (boljša okoljska osveščenost). Vsebina programa je vedno usmerjena k timskemu pristopu, učenju za življenje in delu na sebi (samospoštovanje, sprejemanje drugih ljudi, spoznati druge kulture in običaje).

Mladi se lahko učijo ne samo znotraj šolskih sten, temveč tudi zunaj njih s svojim aktivnim pristopom do odkrivanja in učenja o svetu okoli njih.

 

Dostopnost